Lezenie v Thajsku

Autor: Peter Dzurinda | 16.11.2009 o 11:25 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  2051x

Túlame sa nepálskym „pralesom“ pod Anapurnou kde stretáme chlapíka, Holanďana. “V Nepále som len na chvíľu, potom mierim do Thajska, vraj je tam neskutočne krásne lezenie, steny v džungli a zároveň pri mori, videl som fotky, niečo fantastické.”, chváli sa nám. Pri týchto slovách nám podskočilo srdce a hlavou nám preblyslo, aké to v tom Thajsku musí byť. Možno na budúci rok, pomysleli sme si trúfalo. To sme však ešte netušili, čo nás v nasledujúcich týždňoch čaká...

Štandardný spôsob dopravy na polostrov predstavujú takéto loďky – tzv. „long tail boat“. V pozadí v strede „Thaiwand wall“Štandardný spôsob dopravy na polostrov predstavujú takéto loďky – tzv. „long tail boat“. V pozadí v strede „Thaiwand wall“

Po návšteve základného tábora Mt Everestu a vyštveraní sa nad kopec Kala Pathar (cca 5650 mnm) začalo pršať, či skôr snežiť. Nešlo však o poobedňajšiu búrku z tepla, aké dobre poznáme trebárs aj z našich Tatier. Pršalo celé dni, celé noci. Monzúnové dažde prišli do oblasti tento rok o čosi skôr ako obvykle. V Sikkime, kam sa chystáme, je to rovnaké. Dážď, dážď, dážď. Čo teraz? Predsa sa nevrátime domov? Predsa sa ten monzún bude dať obísť. Kamarát z minulého roku nás pozýva k nemu do Pakistanu. Deň na to čítame, že sa Taliban vyhráža Pakistanskej vláde útokmi v meste Lahor, v meste, kam sme pozvaní. Tam teda asi nejdeme ;) No ale kam? Rozmýšľame, bádame, skúmame... Žeby to Thajsko?

Promptné vybavenie víz, nepálsky výtlačok Lonely Planet „Thailand“ za zlomok európskej ceny, letenka cez nášho nového kamaráta Nabaraja a môžeme ísť.

Thajsko – exotika, slnko, nádherné pláže, sex turizmus, „lady boys“, potápanie... Áno, to všetko v Thajsku nájdete... Avšak pre lezcov ponúka Thajsko predsa len viac.

Malou loďkou zmietanou vlnami sa plavíme na polostrov Railey neďaleko mestečka Krabi na juhu Thajska. Railey je oddelený od pevniny mohutnou hradbou útesov a jediná cesta sem je po vode. Vlny sa s loďkou pohrávajú ako vietor so suchým lístím. Kolíšu ňou, prevaľujú sa cez ňu. Chvíľami sme na vode, chvíľami vo vzduchu. Prekvapuje ma, ako lodička statočne znáša pády na hladinu a stále drží pokope. Už dávno sme sa rozlúčili s predstavou, že prídeme do cieľa suchí. Vystupujeme štýlom, akým sme aj nastupovali – po pás vo vode. Víta nás ľudoprázdna piesočná pláž – prišli sme v období dažďov (jún). Nachádzame ubytko v krásnom, dobre zariadenom bungalove, k dispozícii bazén. To všetko za nejakých 5 EUR na osobu a noc – prišli sme v období dažďov...

Požičiavame si komplet lezecký matroš na 3 dni. Chýba tam však prilba. „Prilba na lezenie?!?“ pýta sa domáci prekvapene. „Načo?“ Keďže nás rovnaké reakcie čakajú aj v iných požičovniach, nemáme na výber. Lezie sa bez nich. Skala je tu pevná, nerozlámaná a tak väčším nepriateľom než padajúce skaly je slnko. Prilbu preto nahrádza klobúk a opaľovací krém.

 

IMG_5093_res.JPG

Polostrov Railey z výšky

 

Ako slnko po severe putovalo

Na polostrove, ktorý prejdete naprieč pešo za cca 40 minút, sa nachádza 47 väčších či menších lezeckých oblasti resp. stien na ktorých môžete nájsť dokopy cca 400 ciest. Niektoré oblasti sú prístupné iba za odlivu, v iných sa zas cesty nastupujú priamo z loďky. Podľa štatistík je síce obdobie dažďov, no ortuť teplomera sa šplhá hádam k 40, slnko pekne páli. Vyberáme si preto severnú stenu, nech sme pekne v chládku. Ten však nie a nie prísť. Slnko sa s nami zahráva a opiera sa o stenu ráno, na obed i podvečer. Po zrelej úvahe prichádzame na to, že Thajsko sa nachádza južne od obratníka Raka, a teda v tomto ročnom období tu Slnko „chodí“ po severe.

Popis cxcx

Do cesty „Massage secrets“ sa dá nastúpiť len za odlivu

Lezeníííčko

Po rozlezení sa na niekoľkých jednodlžkových päťkách na stene „Diamond Cave“ si brúsime zuby na vraj jednu z najkrajších ciest na Railey, 3-dlžková cesta „Massage secrets“ na stene „123 wall“. Prvá dĺžka za 5, ok. Prichádza druhá, 6a+. Takúto obtiažnosť som ešte nikdy neliezol! Hmm, no veď ale niekedy to musí byť prvý krát ;-)) Idem do toho! Cesta bez výrazných výčnelkov čí štrbín, zvlnená, pomerne dobre odistená. Nohy držia na trenie, ruky deto. Som vďačný za každý jeden borhák. Nadliezam nad posledný. Kruh nado mnou je tak blízko a pritom tak ďaleko! Silou vôle, silou strachu či snáď silou prúdenia vzduchu ;-) to doklepávam hore. Štandujem, doberám Jana a vychutnávame si eufóriu zo zdolania našej prvej 6a plusky :-) a krásu okolitého prostredia. Visiace kvaple okolo nás, útesy, palmy, minidžungľa, more... Pozeráme nad seba. Posledná, 3. dĺžka ma byť tiež za 6a+, istenie v nedohľadne, slnko zapadá. Ide sa dole.

DSC02985_res.JPG

Cesta „Massage secrets“ za 6a+ na stene „123 Wall“

 

Ďalší deň vedie nástup k stene „Thaiwand wall“ cez džungľu. Spoločnosť nám robia opice, predvádzajú sa nám, ukazujú, ako vedia liezť ony :p Slnko nesmierne páli. Sme radi, keď sa po prvej dĺžke cesty „Organ Grinder“ dostávame do akejsi jaskyne. Nemáme síce čelovky, no oči sa pomaly prispôsobujú tme a my sa snažíme jaskyňu preskúmať. Po hre na speleológov si vychutnávame cestu „Fit to be Thaid“ za 6a+. Nádhera, sem tam previs, inokedy lezenie po kvapľoch. Skala je členitá, miestami previsnutá no zároveň s miestami vhodnými na oddych. Najväčší boj zvádzame so slnkom a vodou, ktorej je málo, je teplá a chutí ako plast, z ktorého je vyrobená fľaša. Mierne dehydrovaní, no úúúplne spokojní mierime džungľou k najbližšiemu poháru s vodou :-)

DSC03008_res.JPG

Jaskyňa v ceste „Organ Grinder“

DSC03023_res.JPG

Lezenie v oblasti Railey bolo vítaným a nezabudnuteľným zážitkom. V kombinácii s nádhernou prírodou, plávaním v mori, vychutnávaním si Thajskej kuchyne a lacných miešaných drinkov ;-) bolo vynikajúcim relaxom a oživením cestovateľských dní.

 

Veľa pekných zážitkov! :-)

 <-->

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?